dominos-1

Ingenico Sipariş Takibindeki En Büyük İş Ortağımız

 

Türkiye’nin en hızlı büyüyen evlere servis zinciri Domino’s Pizza, ödeme sistemleri pazarının lideri Ingenico ve iş ortağı PAVO ile birlikte sipariş takibini sağlayan özel bir entegrasyon geliştirdi. Domino’s Pizza, bu entegrasyon için 1350 adet yeni nesil yazarkasaPOS’u Ingenico iWE280 ile değiştirdi.

 

Dünyanın en büyük evlere servis pizza zinciri Domino’s Pizza, 1996 yılında girdiği Türkiye pazarındaki yatırımlarına ara vermiyor. Bu yılın sonunda toplam 70 Domino’s Pizza ülkesi arasında lider olmayı hedefleyen Domino’s Pizza Türkiye, 2015 yılındaki en önemli projelerinden birini ise ödeme sistemleri pazarının dünya lideri Ingenico işbirliği ile hayata geçirdi. Ingenico’nun iş ortağı PAVO aracılığı ile gerçekleştirilen proje kapsamında Domino’s Pizza ve Ingenico, Sipariş Takip Sistemi için özel bir entegrasyon geliştirdi. Domino’s Pizza, geliştirilen entegrasyon sonrasında elinde bulunan 1350 adet başka marka yazarkasaPOS cihazını, Türkiye’nin ilk ve tek, GPS takip sistemi entegre Ingenico iWE280 model yeni nesil yazarkasaPOS cihazı ile değiştirdi.

 

Ödeme sistemleri pazarının lideri Ingenico ve Domino’s Pizza’nın geliştirdiği özel entegrasyon, iWE280 yazarkasaPOS üzerindeki standart GPS özelliğinin kullanılmasıyla siparişlerin kapıdan çıkıp müşteriye ulaşıncaya kadar ki tüm süreçleri uydudan takip etmeyi sağlıyor. Entegrasyon sadece sipariş takibini sağlamıyor. Domino’s Pizza bu entegrasyon ile ayrıca sipariş kapıya ulaştıktan sonra, o noktanın ev mi işyeri mi olduğu, siparişin ne kadar sürede ulaştığı ya da tercih edilen pizza seçeneği gibi pek çok veriyi depolayabiliyor ve bu verileri daha sonra, saha operasyonlarını daha verimli hale getirme hedefiyle analiz etme imkanı buluyor. Domino’s Pizza Tedarik Zinciri, Satınalma ve Yatırımlar Direktörü Boran Uzun ve Domino’s Pizza IT Direktörü Gökhan Yoluaçık ile Domino’s Pizza Türkiye’nin küresel boyuta taşınan hedeflerini ve müşterilerine katma değer yaratacak çözümler üretmeyi ilke edinen Ingenico Group ile işbirliği sürecini konuştuk.

Domino’s Pizza Türkiye’de çok hızlı büyüyor. 2016’ya kaç şube ile girdiniz?

Boran Uzun: 2015’i 470 şube ile kapattık. Ayrıca Türkiye’ye bağlı ülkeler Azerbaycan ve Gürcistan’da da bu yıl içinde 15 şube açılacak. Bu ülkelerde daha önce üçer şube açılmıştı.

Pazarın en yaygın hızlı servis zincirisiniz. Kaç ilde varsınız?

BU: Türkiye’de 67 ilde varız. Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’ndeki büyüme hedefimiz devam ediyor. Doğu’da; Batman, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa gibi illerde varız. Bu yıl da Siirt, Iğdır, Kars gibi illerde şube açacağız. Karadeniz’de her yerde varız. Bu bölgede çok ilginç rekorlara imza attık. Örneğin Türkiye’nin en iyi pidesinin yapıldığı Giresun’da haftalık 100 bin TL ciro ile rekor kırdık.

Ciro hedefiniz nedir?

BU: Şirket olarak, 2017 yılında 800 şube ve 1 milyar TL ciro hedefimiz var. 2015 ciromuz ise 510 milyon TL oldu.

Ürün konusunda da önemli yatırımlarınız var. İnovasyon Merkezi’nizden yeni çeşitler çıkacak mı?

BU: 2016’da yeni çeşitlerimiz gelecek. Bir milyon adet pizzayı dijital platformlarda satan bir şirket olarak hem yeni ürün hem de IT konularında ciddi yatırımlar yapıyoruz. İnovasyon Merkezi bizim için çok önemli. Burada ürün icat ediliyor, üretiliyor, pazarlaması yapılıyor ve dijitalde satışa sunuluyor. Bir üretim hattı gibi düşünecek olursak ürün ile ilgili tüm süreçler İnovasyon Merkezi’mizde geliştiriliyor.

Restoranlarınızın konseptini değiştirmeye başladınız…

BU: Domino’s Pizza restoranlarının konseptini tamamen değiştiriyoruz. Yeni konseptte müşterilerimizin keyif alarak ve rahatlıkla oturabileceği mekânlar tasarladık. Oturmaya uygun olmayan daha küçük şubelerimizde de bu değişimi görmek mümkün olacak. Buralarda değişim; masalar, desk, menüler ve dijital panolara yansıtılacak. Bu değişimin ilk yüzü Nişantaşı şubesi olacak. İstanbul, Ankara ve İzmir’de hayata geçireceğimiz bu projeyi peyderpey tamamlayacağız. Yeni şubeler ise tamamen yeni konseptte açılacak.

Bu değişim ile vermek istediğiniz mesaj nedir?

BU: Yeni konseptimizin rengi ağırlıklı olarak siyah olacak. Mesajımızı ise; davetkâr, hijyenik, sıcak, insanları sıkmadan vakit geçirecekleri oturma alanları olan, çocuklarla da rahat edilebilecek, kalite ve uzmanlığını gösteren, pizza tiyatrosu içinde pizzanın yapımını şeffaf biçimde gösteren, lider ve tüketicisine önem veren bir marka olarak tanımlayabiliriz.

Müşterilerin ilk tepkisi nasıl?

BU: Şu ana kadar bazı uygulamalar yaptık. Örneğin Ortaköy şubemizde hayata geçirdik. Müşterilerimizin şubeleri beğenme oranı 4 katına

dominos-2

Üst UA-63007503-1