İngenico ide 280 Masaüstü Yeni Nesil YazarkasaPOS

İngenico’dan kompakt ve özgün bir dizayn

+ Yazarkasa ve POS özelliklerini yeni nesilde birleştiren şık tasarım

+ Dokunmatik renkli ekranı ve kolay menüleriyle kullanıcı dostu

+ Taksit ve puan kazandırma özellikleriyle tüm banka uygulamaları hazır

+ Ethernet ve GPRS ile kesintisiz iletişim

+ Pil modülü dahil olan modellerde elektrik kesintilerinde dahi çalışma imkanı

+ Özelleştirilebilir kısım adları sayesinde yanlış kullanım ortadan kalkar.

ide280accessory1

PIN girişi için opsiyonel PINPAD

Kredi kartı kullanıcısının kolayca PIN girişi yapabilmesini sağlayan helezon kablolu PINPAD, 2.5 metre uzaklığa kadar erişebilmektedir. Yazarkasanın kart kullanıcısından uzakta konumlandırılması durumunda PIN girişinde kolaylık sağlar.

ide280accessory2

Para Çekmecesi

Çekmecenin beş bozuk, üç kâğıt para gözü bulunmaktadır. Para çekmecesi, iDE280 masaüstü yazarkasaPOS üzerinden nakit işlem yapılması durumunda otomatik olarak açılır. Çekmecenin boyutu 85*240*300 mm’dir ve siyah renktedir. Para çekmecesi opsiyonel olarak ayrıca satılmaktadır.

ide280accessory3

Back –Up pil

Opsiyonel pil modülü sayesinde elektrik kesintilerinde dahi çalışma imkanı bulunmaktadır.

Seyyar Yazarkasa POS kullanımı hangi işletmeler için zorunlu tutuluyor?
Maliye Bakanlığı’nın ilgili tebliğine göre, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan işletmeler ile yol kenarı otopark hizmeti sunan mükelleflerin yeni nesil yazarkasa POS terminali kullanımı zorunlu tutuldu. Bu kapsamda eğer evlere servis yapıp kapıda kredi kartı ile ödeme alıyorsanız veya restoran sahibi olarak masada ödeme hizmeti sunuyorsanız, yeni nesil seyyar yazarkasa POS’a geçiş yapmanız gerekiyor. 69 ve 70 seri nolu Tebliğ kapsamına giren, faaliyetlerinde Mobil POS kullanan işyerleri düzenleme kapsamındadır. 3100 sayılı Kanun kapsamında yazarkasa kullanma zorunluluğu bulunmayan işyerleri kapsam dahilinde değildir. İşyerinizin yasal düzenlemenin kapsamına girip girmediği konusundaki en doğru bilgiyi muhasebeciniz veya mali müşavirinizden öğrenebilirsiniz.
Seyyar yazarkasa POS seçerken nelere dikkat etmeliyim?
Seyyar bir cihazın adından da anlaşılabileceği üzere taşıma kolaylığı sağlaması gerekir. Bu nedenle küçük ve hafif bir cihaz, servis personelinin, dolayısıyla işletmenizin verimliliğini olumlu etkiler. Sahada yoğun olarak kullanılacağı için seçeceğiniz cihazın düşme ve darbelere dayanıklı, ısı farkından etkilenmeyen, pil ömrünün uzun olmasına dikkat etmeniz uzun vadede kazanç sağlar.
Seyyar POS cihazı kullanırken tek cihaz üzerinde 5 banka ile aynı anda çalışıyordum. Şimdi her banka için ayrı cihaz mı almalıyım?
Hayır. “Ortak POS” uygulamasının öncüsü Ingenico tarafından geliştirilen iWE280 yeni nesil yazarkasa POS ile tek cihazda tüm banka uygulamalarını (taksit, ödül, puan, kampanya vb.) müşterilerinize sunabilirsiniz.
Çift SIM desteği ne gibi bir fayda sağlıyor?
Yeni nesil yazarkasa POS ile işlem yapabilmek için GSM bağlantısı gereklidir. Çift SIM desteği sayesinde 2 farklı operatör ile çalışarak, operatör kaynaklı arıza, sinyal zayıflığı vb. sebeplerle yaşanabilecek olası işlem, dolayısıyla ticaret kayıplarının önüne geçersiniz.
Hiç dokunmatik ekran bir cihaz kullanmadım. Kullanımda sıkıntı yaşar mıyım?
Hayır. Tam tersine dokunmatik ekranlı iWE280 ile kullanım kolaylığı yaşarsınız. Kolay anlaşılır menüleri ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilir, işinize özel çözümleri kullanabilirsiniz. iWE280’in dayanıklı ekranında uzun zaman kullanımlardan sonra bile hassasiyet kaybı olmaz.
İngenico İWE 280 ile tüm ödeme yöntemlerini kabul edebilecek miyim?
Evet. iWE280 temassız ödeme dahil tüm kartlı ödeme yöntemlerini desteklemektedir. iWE280 ile nakit, manyetik, akıllı, temassız kart ve mobil ödeme platformlarını kullanabilirsiniz.
Cihazı satın aldıktan sonra ne yapmalıyım?
Mükellef ilgili vergi dairesine kayıt yaptırdıktan sonra anlaşmalı bankasını arayarak POS uygulamasını yükletebilir.
İngenico İWE 280 sadece GPRS mi çalışır?
Hayır. iWE280 yazarkasPOS 2 farklı modülden oluşmaktadır. Kapıda veya masada ödeme alınırken sadece cihazın kullanılması yeterlidir. Bu sırada GPRS bağlantı kullanılır. iWE280 aparatı olan “iletişim ve sarj ünitesi” üzerinde ethernet ve sabit hat bulunmaktadır. Cihazı bu üniteye yerleştirdiğinizde şarj ederken aynı zamanda yedek iletişim seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.
İngenico İWE 280’i masaüstü yazarkasaPOS olarak da kullanabilir miyim?
Tabi ki. Aksesuar olarak satılan para çekmecesini alarak masaüstü yazarkasaPOS olarak da kullanabilirsiniz.
İngenico İWE 280Yazarkasa POS hangi GSM operatörü ile çalışıyor?
iWE280 Ingenico YazarkasaPOS Vodafone veya Turkcell hatları ile temin edilmektedir. İşyerinizde operatör kaynaklı sinyal sorunu olduğunda çağrı merkezimizi arayarak operatör değişikliği talep edebilirsiniz.
Satın alacağım
İngenico İWE 280 üzerinde GSM hattı buluyor mu?
SIM kart, üzerinde banka uygulaması çalışan cihazlarla birlikte temin edilir. Banka uygulaması istemeyen işyerleri SIM kartlarını kendileri temin etmelidir. Anlaşmalı operatörlerden yeni alınacak hattın Ingenico APN tanımı yapılması gerekir. APN tanımını çağrı merkezi yapar. Ingenico ile anlaşması olmayan operatörlerden alınan SIM’ler maalesef çalışmayacaktır.
Yazarkasa içindeki SIM kartımı başka bir operatör ya da SIM Kart ile değiştirebilir miyim?
SIM kart banka uygulaması olan cihazın içinde ilk kurulumda ücretsiz olarak teslim edilmektedir. Başka bir SIM kullanmak isterseniz çağrı merkezimize isteğinizi bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde çalışmayacaktır. Kullanılacak SIM kart anlaşmalı bir operatöre ait olmalıdır. ( Vodafone ya da Turkcell)
YazarkasaPOS’umda 2. SIM kart kullanmak için ne yapmalıyım?
İkinci bir SIM kart kullanmak isterseniz çağrı merkezimize isteğinizi bildirmeniz gerekir.
İngenico iWE280 yazarkasaPOS’ta barkod okuyucu var mıdır?
iWE280 ‘in standart ve barkod okuyuculu olmak üzere 2 farklı modeli mevcuttur. Bu sebeple satın almadan önce modeline karar verilmelidir. Satın alınan cihaz barkod okuyucusuz ise sonradan barkod okuyucu cihazı takılamaz.
İngenico iWE280 düşmelere karşı dayanıklı mı? Düşürülüp arızalandığında garanti kapsamında mı onarılıyor?
iWE280 Uluslararası dayanıklılık standartı MIL STD 810F’e uygundur. 1,2 metreden düşmelere karşı dayanıklılığı benzerlerine kıyasla artırılmıştır. Ancak düşmelerden kaynaklı arızalar kullanıcı hatası kapsamında onarılır.

Uyumlu_Bankalar

igenico-sgk-400x700Kayıtdışı ekonomi ile mücadele kapsamında zorunlu hale getirilen yeni nesil yazarkasaPOS’ların eczane ve hastanelerde de kullanımıyla ortaya çıkan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) katkı payı sorunu, İngenico İWE 280 Yazarkasa Pos ile çözüldü. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan onay alan uygulama sahada kullanılmaya başlandı.

YazarkasaPOS uygulaması ile birlikte SGK mensubu bir kurumdan medula sistemi üzerinden ilaç veya hizmet alındığında ve ödemesi kredi kartı ile yazarkasaPOS üzerinden yapıldığında aynı anda SGK adına yapılan tahsilatların da karşılığı olarak yazar kasa fişi kesilmeye başlandı. Bu nedenle muayene ve reçete katkı payı ücreti tutarları da KDV ve Gelir Vergisi matrahına dahil olmaya , özetle eczaneye ait olmayan KDV ve Gelir Vergisi de eczacı tarafından ödenmeye başladı. Ingenico Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için 3 Eylül 2014 tarihinde yayımladığı yazıyla birlikte çalışmalarına başladı. Tahsilat yapılacağı zaman tutar girilip iWE280 ekranında çıkan “MATRAHSIZ” butonuna basılarak sorunsuz bir şekilde işlem gerçekleşiyor. Bu uygulama için Tübitak’tan onay alan Ingenico iWE280’den tahsil edilen katkı payları artık mali hafızaya kayıt edilmiyor. Sadece bilgi amaçlı olarak fiş üzerinde “KDV” ve “TOPLAM” ibarelerinin hemen altına ayrı bir satır olarak yazılıyor. Ayrıca cihaza ait X ve Z raporlarında bilgi olarak yer alıyor.

iWE280’in bu tip tahsilatı yapması için saha elemanının cihazı uygun moda alması gerekiyor. Uygulamayı kullanmak isteyen işyerleri “Ingenico Çağrı Merkezi “ ile iletişime geçebilir. SGK katkı payı tahsil edilmiş fiş örneği yandaki şekilde düzenlenmiştir.

Üye işyeri arızalanan YazarkasaPOS’u için çağrı merkezine bilgi vermelidir.

Yetkili teknik servis cihaza en geç 2 işgünü içerisinde yerinde müdahale ederek problemi gidermeye çalışır. Problem giderilemiyorsa YazarkasaPOS’unuzu teslim alarak Ingenico bakım onarım merkezine ulaştırır. Bakım-onarımı yapılan cihazlar en geç 5 işgünü içerisinde işyerine teslim edilir.

Çağrı Merkezi / 0 850 250 40 30

Ödeme sistemlerinde lider

Elektronik ödeme sistemlerinde, POS üretimi ve satışında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Ingenico, güvenli ödeme konusunda dünyanın en iddialı kredi kartı terminallerini üretmektedir ve bu alanda lider şirket konumundadır.

2007 yılında, 1998 yılından beri distribütörü olan firmayı satınalarak Türkiye pazarına doğrudan giriş yapan Ingenico, Türkiye’yi yeni pazarlara açılma konusunda bir üs olarak değerlendirmektedir. Son olarak 2008 yılında Ingenico AG’nin Safran Group’un ödeme sistemlerinde faaliyet gösteren şirketleri Sagem Monetel ve Sagem Denmark ile birleşmesinin sağladığı sinerji ile Türkiye’de sektörünün liderliğine yükselen Ingenico Türkiye, yazılım ve Ar-Ge ekibinin yarattığı farkla emin adımlarla büyümektedir.

Ingenico ürünleri, kanıtlanmış teknolojisi, sektöre yön veren standartları ve ergonomisi ile kullanıcıları arasında maksimum güvenilirlik, çok yönlü ve kullanım kolaylığı sağlayan marka olarak bilinmektedir. Ingenico, geniş ürün yelpazesini tüm dünyadaki iş ortakları aracılığı ile son kullanıcıların beğenisine sunarken, dikey pazarlarda ise özel projelerde yer almaktadır.

Ingenico Türkiye, Temmuz 2007 tarihinden itibaren Ingenico terminallerinin bakım-onarım hizmetini de vermektedir. Firma bankacılık ve ödeme sistemleri sektörüne ayrıca;

  • Ödeme terminalleri (POS, yazarkasaPOS),
  • Ortak POS Uygulamaları
  • POS Network Çözümleri
  • Terminal Yönetim Sistemleri
  • Akıllı Kart Uygulamaları
  • Temassız Ödeme Çözümleri

gibi geniş fakat uzmanlık gerektiren bir yelpazede ürünler sunmakta ve çözümler geliştirmektedir. Kartlı ödeme sistemleri alanında sunduğu teknolojik çözümler, sektörün nabzını elinde tutan Ar-Ge çalışmaları ve teknolojik deneyimiyle ülkemiz bankacılık sektörüne önemli katkılar ve geleceği günümüze taşıyan bir vizyon sunmaktadır.

Ingenico Suriye, Ürdün, Irak, Yemen, Birlesik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Umman, Lübnan, Suudi Arabistan ve Kuveyt olmak üzere 11 ülkeye daha yazılım ve donanım hizmeti sunuyor.

 

Basında İngenico

Cumhuriyet Gazetesi Alıntı: İngenico İDE 280 İçerikli

Hükümetin kayıt dışı ekonomiyle oluşan kayıpların önüne geçmek amacıyla çıkardığı ‘katma değer vergisi mükelleflerinin ödeme kaydedici cihazları kullanmaları mecburiyeti’nde son tarih 31 Aralık 2015 olarak belirlendi. 3100 sayılı Kanun’a tabii işyerleri eski nesil yazar kasalarını 1 Ocak 2016’dan itibaren değiştirmek zorunda olacak. Tebliğ ile işyeri sahipleri EFT POS kullanıyorsa ,bu cihazın mutlaka özel ve güvenli bir protokol ile haberleşecek şekilde kabloyla yeni nesil yazarkasaya bağlanması zorunlu hale getiriliyor.

Tebliğ, masaüstü yazarkasaların EFT-POS özelliğine sahip olmasını ayrıca bir seçenek olarak da sunuyor. Bu seçeneği değerlendiren ödeme sistemleri pazarının lider şirketlerinden Ingenico, yazarkasaPOS alanındaki ürün gamını tamamlamak üzere masaüstü iDE280’i geliştirdi. Kredi kartı ile ödeme anında PIN girişi iDE280 veya PINPAD üzerinden yapılabilecek. iDE280 kullanan işyerleri yazarkasa ve POS’lardan kaynaklanan cihaz kalabalığı yerine yazarkasa ve POS birleşik tek bir ürün kullanabilecek. Farklı marka EFTPOS’u bulunan işyerlerinin POS’larının yeni nesil yazarkasa ile entegrasyonunu sağlayabilmek için teknik servis hizmeti alması gerekecek. iDE280 masaüstü yazarkasaPOS ile farklı marka EFTPOS’ların olası operasyonel sıkıntılarının da önlenmesi hedefleniyor.

Sidal: Cihaz pazarda fark yaratacak
Yazarkasa alanında yeni nesil EFTPOS özellikli seyyar ödeme kaydedici cihazı iWE280’nin yanı sıra masa üstünde de iDE280’i geliştiren Ingenico Group’un Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, “Ingenico olarak her zaman olduğu gibi kalitesi en üst seviyede ve esnafımızın uzun yıllar kullanabileceği yüksek teknolojiye sahip uluslararası güvenlik seviyesi PCI 4 olan bir cihaz tasarladık” dedi. Sidal, cihazın pazarda yine fark yaratacağını düşündüklerini söyledi.

Cihaz hafızı dolmamışsa 31 Aralık 2015’e kadar kullanılacak
Halihazırda kullanılan eski nesil ödeme kaydedici cihazları, mali hafızaları dolmamışsa 31 Aralık 2015 tarihine kadar kullanılabilecek. Tebliğe göre ayrıca 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren eski nesil ödeme kaydedici cihazlardan hafızası dolanların EKÜ değişimi de yapılmayacak. 31 Aralık 2015 itibariyle ise eski nesil yazarkasaların tümünün yeni nesil yazarkasalar ile değişimi zorunlu olacak. Tebliğe göre masaüstünde çalışan EFT-POS’lar kablo üzerinden özel bir protokol ile yeni nesil yazarkasalar ile bağlantı kurabilecek.

Ingenico hakkında
Uçtan uca ödeme konusunda dünya lideri olan Ingenico Group, 2007 yılında, Türkiye distribütörlüğünü yürüten firmayı satın alarak, Türkiye pazarına doğrudan giriş yaptı. Grup, Türkiye’yi yeni pazarlara açılma konusunda bir üs olarak değerlendiriyor. Kanıtlanmış teknolojisi, sektöre yön veren standartları ve ergonomisi ile kullanıcıları tarafından maksimum güvenilirlik sağlayan, çok yönlü ve kullanımı kolay ürünler sunan bir marka olarak değerlendiriliyor. Ingenico Group, EFTPOS, YazarkasaPOS ve ödeme çözümlerini geniş ürün yelpazesini tüm dünyadaki iş ortakları aracılığı ile son kullanıcıların beğenisine sunarken, dikey pazarlarda ise özel projelerde yer alıyor.

Tüm ödemeMY01 türlerini destekler

Manyetik, akıllı, temassız kart ve nakit dahil tüm ödeme türlerini destekler. Kart ve cep telefonu üzerinden NFC ödemelerini sağlayan temassız ödeme seçeneği , Mastercard Paypass ve Visa Paywave tarafından onaylanmıştır.

POS ve yeni nesil yazarkasa biraradaMY02

POS ve yeni nesil yazarkasa özelliklerini tek bir cihazda bir araya getiren iDE280 ile başka bir EFTPOS cihazına gerek kalmaz, masaüstünde kablo karmaşası ortadan kalkar. Müşteriye dönük yüzünde yer alan ekranda satış tutarı görüntülenmektedir.

Kullanıcı dosMY03tu

Özelleştirilebilir kısım adları ekranda görüntülenebilir ve bunun sayesinde yanlış kullanım ortadan kalkar. Kapasitif dokunmatik renkli ekran dayanıklıdır, çizilmez. Dokunmatik ekran menüsünün yanısıra fiziksel tuşları ile de kullanıcı dostudur.

Üstün performansMY04

15 yıl kapasiteli mali hafıza ve 3 milyon satır kapasiteli EKÜ’sü ile uzun ömürlüdür. 100.000 PLU ‘yu destekler. Pil özelliği olan modellerde elektrik kesintilerinde pil devreye girer ve işyeri faaliyetlerine devam edebilir. Opsiyonel para çekmecesi mevcuttur.

MY05Kesintisiz haberleşme

Ethernet iletişime ek olarak GPRS iletişimi destekler. SIM kart temin edilmesi durumunda ethernet altyapısı olmayan işyerleri de kesintisiz işlem gerçekleştirir.

Ortak POSMY06

Ortak POS kullanımına uygun mimarisi ile teknik olarak tüm banka uygulamaları aynı anda çalışabilmektedir.

MY07İster PINPAD ile ister PINPAD‘siz

Müşteri şifresi istenirse iDE280 üzerinden girilebileceği gibi opsiyonel PINPAD üzerinden de girilebilir.

ingenico_ide280_Sayfa_11
ingenico_ide280_Sayfa_22
Üst UA-63007503-1